Kicsik s kedvesek
A trsasgi kutyk
Mg kutysokkal is elfordul, hogy nem veszik igazn kutyaszmba az FCI kilences csoportjba tartoz fajtkat. Pedig k is igazi egynisgek, s br mretknl fogva nem tudnak mondjuk sznt hzni vagy egy rablval megbirkzni, nekik is megvan a sajt feladatuk: k az ember flls bartai, ahogy nevk is mutatja, a trsasgi kutyk. Napjainkban egyre kevsb van szksg a kutya munkjra, hiszen pldul mr nem vadszattal kell napi lelmnkrl gondoskodni, gy egyre inkbb a szeretet nyjtsa marad a kutya legfbb feladata, fajttl, mrettl fggetlenl. De taln mr a kutya s ember kapcsolatnak kezdetn sem a hasznlhatsg volt az elsdleges szempont. Ezt tnik altmasztani egy afrikai nomd trzs, mely pusztn szeretetbl tartja kutyit; a trzs tagjai nemhogy vadszatra nem hasznljk ket, de mg lelemmel is az emberek ltjk el kutyikat.
A trsasgi kutyk kllemre vltozatos kpet nyjtanak, st nagysguk sem teljesen egyforma - az uszkrokat pldul ngy mretvltozatban tenysztik - st a liliputiak kztt tallkozunk egy Gulliverrel is, az ris uszkrral (marmagassga 45-60 centimter.)
A nyomottorr fajtk kz tartozik a pekingi palotakutya. Ez a kicsi oroszln bartsgos, lnk, intelligens, nyugodt, btor kutya. Ds, hossz, egyenes fedszrzete vattaszer aljszrzetet takar. Magassga 15-25 centimter, slya ltalban 3-5, de legfeljebb 8 kilgramm. Tibetben s Knban szmtalan mtrgyon lthat az oroszln, mint a btorsg, az er s a hatalom jelkpe. Az oroszlntarts azonban meglehetsen nehzkes vllalkozs lett volna, gy az kori Egyiptomhoz hasonlan, ahol a papok oroszlnok helyett macskkat tartottak, Knban a kis oroszlnkutyk vettk t a hatalmas ragadozk helyt. Szmtalan legenda szerint Buddht sok apr oroszln vette krl, melyek veszly esetn risi oroszlnokk vltoztak s megvdtk urukat.
Eurpba elsknt Marco Polo hozta hrt e kicsi, aranyszn kutynak. Az els trpekutyk lltlag a Tang-dinasztia idszakban (618907) bukkantak fel a pekingi csszri palotban, s taln Mandzsribl szrmaztak. Egy srgi knai monda szerint az oroszlnkirly szerelemre gyulladt egy apr majomlnyka irnt, s az frigykbl szrmazott a pekingi palotakutya. ltalunk ismert formja a mandzsu Csing-dinasztia idszakban (16441912) alakult ki. Cu-hsz, Kna utols zvegy csszrnja szinte szablyos fajtalerst hagyott rnk a pekingi palotakutyrl. Volt olyan idszak, hogy a Tiltott Vros palotiban tbb ezer kutycska lt, 4000 eunuch gondozta ket.
Az egyik els Eurpba kerlt, barna szukt Dunne tbornagy ajndkozta Viktria kirlynnek. Ezt a Looty nev kutyt a hres llatfest, Sir Landseer is lefestette, halla utn pedig kitmtk, s a Londoni Termszettudomnyi Mzeumban lltottk ki. Mint szmtalan ms fajta esetben, a pekingi palotakutya mai formjt az angoloknak ksznhetjk. Az eurpai kereskedk mr rgen magukkal szerettek volna vinni nhny pekingi palotakutyt, s a knaiak udvariasan teljestettk is kvnsgukat, de egyetlen kutya sem lte tl a hajutat, mert indulsuk eltt lltlag a csszri palotban vegszilnkokat kevertek telkbe, hogy a kutyk ne juthassanak idegen kezekbe. Mikor a szvetsges hatalmak 1860-ban elfoglaltk a Tiltott Vrost, a palotk termeibe beront katonk rengeteg kutyatetemet talltak; a mr emltett ok miatt a knaiak inkbb ket is megltk. Hay tengernagynak 5 kutya lett sikerlt megmentenie, ezek egyike volt Looty. Kt msik kutya Richmond hercegnek tulajdonba jutott, a hercegn e kt kutyra, s jabb Knbl behozott egyedekre alapozta Eurpa els pekingi palotakutya tenyszett.
A trsasgi kutyk tbbsghez hasonlan a Cavalier King Charles spniel is szoros kapcsolatban llt az angol arisztokrcival, s ez a kis kutya nemcsak nevben kirlyi. Mr a XV. szzadban is Eurpa-szerte ismertk a trpe spnieleket, s a legtbb kirlyi udvarban jelen voltak. Br VIII. Henrik s Stuart Mria is tartott ilyen kutykat, a fajta igazi npszersgt - s nevt - II. Krolynak (1600-1649) ksznheti. Az uralkod nagy figyelmet szentelt a tervszer tenysztsnek. Kutyi mg a templomba s a parlamentbe is elksrtk. Egybknt mr I. Kroly is kiadott egy az egsz kirlysg terletre vonatkoz rendeletet, mely szerint a King Charles spniel eltt semmilyen nyilvnos plet kapuja nem maradhat zrva. rdekessg, hogy I. Kroly egyszn fekete kutykat tenysztett, mg II. Kroly a black and tan s a tricolor kutykat kedvelte. Orniai Vilmos 1689-es trnralpse utn egyre kedveltebbek lettek a rvid orr kutyk, mint pldul a mopszok. A King Charles spnielt is lapos orrv akartk formlni, gy a XVIII-XIX. szzadban valsznleg mopszokkal, pekingikkel kereszteztk a trpe spnieleket. 1926-ban szerencsre Angliba ltogatott egy amerikai r, Roswell Eldridge, aki rgi tpus trpespnielek utn kutatott. Az angol tenysztk elmondtk neki, hogy az almokban jra s jra felbukkannak hosszabb orr klykk is, melyek az j divatnak mr nem felelnek meg, ezrt legtbbszr elpuszttjk ket. Eldridge ekkor 25 fontnyi jutalmat knlt fel annak, aki t ven bell a hres Cruft`s kutyakilltson a hrom legjobb rgi tpus trpespniellel lp fel. E rgi tpus King Charles spnieleket vgl Cavalier King Charles nvre kereszteltk, s 1928-ban mr megalakult az els ilyen fajtaklub is.
A Cavalier King Charles spniel kedves, lnk, bjos, alkalmazkod kutya, knny vele egytt lni. Intelligens, szeretettel brmire megtanthat. Slya 5,4-8,2 kilgramm. A fajtt napjainkban ngy sznben tenysztik. A black and tan (fekete rtbarna jegyekkel) sznt King Charlesnak, a trikolrt Prince Charlesnak hvjk. A fehr alapon nagy barna foltos vltozat a blenheim, a ruby pedig az egyszn rtes gesztenyebarna.
A rvidszr trsasgi kutyk kz tartozik a francia buldog, s br a munksnegyedek kedvencekn kezdte plyafutst, hamarosan a nemesek krben is igazi karriert futott be. Egyes nzetek szerint a csipkever iparg angliai vlsgnak ksznheti kialakulst. A nottinghami csipkekszt munksok krben igen npszerv volt az egykori trpe angol buldog, s a krzist kveten kutyikkal egytt tmegesen vndoroltak Franciaorszgba. A francik megszerettk a kis buldogokat, terrierekkel, mop szokkal kereszteztk ket, kialaktva gy egy llfl kis buldogot.
Miutn betiltottk a bikaviadalokat, a feleslegess vlt buldogokat vadszatokon akartk alkalmazni; nem sok sikerrel. 1800 krl gy egy sereg kis buldog kerlt a prizsi llatkertbe, ltvnyossg kpen, s valban nagy sikert arattak az emberek krben. Hamarosan elkezdtk ket szenvedlyesen tenyszteni, s hamarosan kedvelt kutyv vlt. (A kistermet ebek olykor nem azrt kicsik, hogy gazdjuk lben is elfrjenek, hanem gazdasgi okokbl: gy egyszeren kicsi a fogyasztsuk.) Egyrszt kedvencknt, msrszt kocsisok, hentesek, lomgyjtk teherhord kutyaknt tartottk. A korabeli kinolgusok egy darabig fanyalogva fogadtk az n. cscselk krben kedvelt fajtt, de ez az ellenrzs egycsapsra megsznt, mikor VII. Edward angol kirly megvsrolta a Buffalo I. nev, fehr szrzet, foltos fl kan francia buldogot.
A francia buldog groteszk, nmelyek szerint veszlyesnek tn klsejvel ellenttben nagyon bartsgos, kedves kutya. Filozfusnak lczott igazi bohc, rta rla egy belga szerz. Haznkban is npszer fajta, intelligencijnak, kedves termszetnek ksznheten. Tnyleg igazi trsasgi kutya, nem lehet mellette szomorkodni, mert minden ron felvidtja gazdjt. Kellemes trs s bart, nem ugat feleslegesen, mrete s szrzete miatt laksban is kivlan tarthat, s mozgsignyt sem nehz kielgteni. Kenneltartsra egyltaln nem alkalmas, borzasztan ignyli gazdja jelenltt. Apr termete ellenre j jelz- s vdkutya. Slya ltalban 8-14 kilogramm kztti.
A trsasg msik igen rncos tagja a mopsz. Mltjt tekintve is gyakran forgott kirlyi trsasgban, st a wrttembergi herceg mg emlkmvet is llttatott kutyja emlkre, mert a kis mopsz elveszvn az 1710-es belgrdi csatban, mgis hazatallt nmetorszgi otthonba, szeretett gazdjhoz. Egy anekdota szerint ornijai Vilmos lett egyszer Pompey nev mopsza mentette meg, mikor ugatsval felhvta a figyelmet gazdja tmadira. A fajta pontos szrmazsa nem ismert, de az els pldnyokat Eurpba szintn kereskedk hoztk Knbl. A kistermet, rvidorr kutyk hamar kzkedveltek s keresettek lettek, sajnos ez a npszersg hossztvon nem vlt a fajta elnyre. Hamarosan csak buta, kvr kutyaknt szerepeltek a kztudatban. De lelkiismeretes tenysztk jjlesztettk a fajtt, jabb egyedeket hoztak Knbl a meglv vrvonalak mell.
A mopsz kivl jellemnek ksznheten valban trsasgi kutya, csaldban, gyerekek kztt, fajtrsakkal, de egyedl is tarthat. Alapveten szvesen engedelmeskedik, mivel minden msnl jobban irtzik gazdja rosszallstl. Ugrltatni azonban nem hagyja magt, tl rtelmes ahhoz, hogy bolondot csinljon magbl, gy olykor makacssggal vdoljk. Mretnl fogva szintn jl tarthat laksban, azonban megfelel mozgsrl gy is gondoskodni kell. A mopsz imd jtszani.
Br ugyanazon fajtrl van sz, a mopszot szinte minden orszgban ms-ms nvvel illetik. Angliban Pug ez pisze orrot jelent -, Franciaorszgban Carlin, spanyol nyelvterleten pedig a Turuet vagy Doguillo elnevezs hasznlatos. Egyes vlemnyek szerint a pug a latin kl (pugnus) szbl szrmazik, hiszen a mopsz pofja egy klbeszortott kzre hasonlt. A holland moppern sz mogorvt, bosszst jelent, ami igaz is a mopsz kllemre de csak a kllemre, hiszen egy kifejezetten vidm, jtkos kutyrl van sz.
Az uszkrok mondhatni kln csoportot alkotnak a kilences fajtacsoporton bell, hiszen ngy mret toy, trpe, kzp, ris - s t sznvltozat fekete, fehr, apricot, barna, ezst kzl vlaszthatnak a fajta irnt rdekldk. A 45-60 centimter marmagassg ris uszkrt kirly uszkrnak is nevezik.
Az uszkr valamikor vadszkutya volt, mgpedig vzi vadsz, erre utalnak a fajta klnbz elnevezsei is. Az uszkr nmetl Pudel, e sz jelentse pedig vzben pancsolni, szni. A fajta francia nevt - Caniche sokan a canard (kacsa, rce) sz szrmazknak tartjk. A magyar uszkr sz nyelvjts kori alkots, az szkl igbl kpeztk. Egy idben visszaesett az uszkr npszersge, vadszatokon kiszortottk a knnyebben polhat, rvidszr angol vadszkutyk. Az uszkrkedvelk szmra szksgess vlt egy fajtaklub megalaptsa, mely 1896-ban, Mnchenben trtnt meg. A tagltszm folyamatosan emelkedett, s 1904-ben megkezdtk az els nmet uszkrtrzsknyv vezetst. Ferdinand Wirth, a trzsknyv vezetje sajt fekete zsinros uszkrjt, Champion Caro W II-t jegyezte be elsknt.
A standard szerint az uszkr reakcii lnkek, mindig eleven s ber, fellpse harmonikus, elegns s bszke benyomst kelt. Br a laikus szemll killtsokon hajlamos a klssgek alapjn, a szmra furcsa nyrsmdok miatt az uszkr szellemi kpessgeit albecslni, ez korntsem helytll. Az uszkrok a legintelligensebb fajtk kz tartoznak, egy amerikai kutya IQ-listn a msodik helyen szerepelnek a border collie utn. Az ris uszkr mretnl fogva is kivl sportkutya, nemcsak btor, de szaglsa is nagyon j. A legtbb orszgban inkbb a kisebb mretvltozatok rvendnek nagyobb npszersgnek, hiszen a trsasgi kutyk kedveli legtbbszr kismret ebre vgynak, a sportkutysok viszont nem az uszkrjelleg fajtkat preferljk.
A trsasgi kutyk tovbbi kpviseli: tibet terrier, lhasa apso, shih-tzu, japn csin, papillon, tibet spniel, chihuahua, phalne, boston terrier, brsszeli griffon, Petit Brabancon, Maltese, Bolognese, Bichon Fris, Coton de Tulear, kis oroszlnkutya.
E. A. |