A ni ivarszervek daganatos elvltozsai gyakorisguk szerint vltozatos kpet mutatnak, annak ellenre, hogy elfordulsuk az elmlt b egy vtizedben megsokszorozdott. A petefszek s a mh daganatai viszonylag ritkn, valsznleg a fiatalabb korban vgzett ivartalants miatt, mg az emltumorok igen nagy szmban jelentkeznek.
A petefszek daganatos elvltozsa (1. bra) elssorban az idsebb (ltalban tz ves) kutyk betegsge, kivve az elssorban fiatal korban (ltalban ngy v) jelentkez teratomkat.
 1.bra
Irodalmi adatok szerint leggyakrabban uszkrok, kis test terrierek s nmet juhszok betegszenek meg. A legtbb esetben unilateralisan jelentkezik a krkp, br alkalmanknt az ellenoldali petefszken s az endometriumban msodlagos ciszts elfajuls figyelhet meg, ill. klnsen a granulosa-, thecasejtes s Sertoli–Leydig tumorok mintegy 30%-a bilateralis nvekeds. Ez utbbiak ltalban ivari hormonokat is termelnek. A klinikai kp is ennek fggvnyben vltozik. A strmbl nvekv, sztrognt termel daganatok mr kezdeti stdiumban az ivarzskor tapasztalhat vres hvelyvladk, ill. a mh nylkahrtya hyperlasijn keresztl pyometra kialakulshoz vezetnek. Ezzel szemben a petefszekbl kiindul daganatok nagyobb rsze, mivel hormontermelse nincs, nvekedse sorn viszonylag hossz ideig rejtve marad, gy igen jelents (lertak 15 000 cm³-t is) mretet rhet el. Klinikai tnetek elssorban a krnyez szervekre gyakorolt hatstl fggen jelentkeznek (depresszi, anorexia, vesemkds s vzhztarts zavara, ascites). A petefszekdaganatok ritkn kpeznek tvoli metastasist, br teratoma esetn a vesben, mellkvesben, tdben, csontban s mediastinalis nyirokcsomban kpzdhet ttt. A metastasist nem kpz esetekben az ovariohysterectomia kielgt eredmnyt nyjt, ezzel szemben tttkpzds esetn a kezels kemoterpival (cisplatin, IP., cyclophosphamide PO., chlorambucil PO.) egszthet ki.
A mh- (2. bra) s a hvelydaganatok ritkn, de sszessgben a petefszekdaganatoknl gyakrabban fordulnak el, ezen bell a mhdaganatok elfordulsa mintegy 12–13%.
 2.bra
|
Ezek a tumorok ltalban benignus jellegek, leiomyomk s fibromk. A malignus tumorok, leiomyosarcomk s laphm carcinomk a leggyakoribb tpusok. A betegek tlagos letkora tizenegy v (5–16 v). Korbbi eredmnyek alapjn a leiomyoma s a fibroma kialakulsban az sztrusz rendellenessgeinek nincs bizonytott szerepe, ezzel szemben a lezajlott vemhessgek nvelik a daganatkpzds kockzatt. A korbbi ethinylestradiol-, testosteron- s megestrol-acetat-kezels azonban az endometrium carcinomk kialakulshoz vezethetnek. Az tttkpzsre val hajlam daganattpusonknt eltr. A leiomyosarcoma nem kpez tttet, ezzel szemben a mh carcinoma a td, vese, mj, mellkvese s pajzsmirigy szvetben kpezhet metastasist. A benignus, ill. tttet nem kpz daganatok esetn a sebszi eltvolts kielgt eredmnyt nyjt, ami tttkpzds esetn doxorubicin IV. terpival egszthet ki.
Az eml daganatos elvltozsa a leggyakoribb daganatos megbetegedse a nivar kutyknak. (3. bra) Elfordulsa megelzi a tbbi hzillatban ismert gyakorisgot, st, a humn eseteknl hromszor nagyobb arnyban fordul el.
 3.bra
Megkzelten a daganatok fele rosszindulat s ezek 50%-a az els megllaptskor mr metastatizlt. Elssorban ids, 10–11 ves korak betegsge, (2–16 v). A leggyakrabban rintett fajtk az uszkr, a terrier, a spaniel, a tacsk s a nmet juhsz. Szmos tnyez nveli az emldaganat kialakulsnak veszlyt, azonban a kzhiedelemmel ellenttben az els ellskori letkor, a rendellenes ivari ciklus irodalmi adatok szerint sem tartozik ezek kz. Az ivari hormonok jelenlte azonban jelents szerepet jtszik a daganat kialakulsban. A kutyaeml-daganatok mintegy fele sztrognreceptor- (ER) pozitv s 45–50%-a ER- s progeszteron-receptor- (PR) pozitv. Egszsges egyedekkel sszehasonltva ER-bl kevesebb, PR-bl tbb tallhat a daganatszvetben. A tlls szempontjbl a mindkt receptor pozitivits volt a legkedvezbb, szemben a legrvidebb tllsi idvel, mikor sem ER sem PR jelenlte nem volt igazolhat. Emellett tbb vizsglati eredmny is azt mutatja, hogy a tbbszr alkalmazott, hossz hats progeszteron-ksztmnyek fokozzk a daganatkpzds lehetsgt. A recidva-kpzds a kevss differencilt daganatoknl mintegy 90%, a kzepesen differenciltaknl 68% s a differencilt tpusoknl 24%. Egy tanulmny szerint a rosszindulat emldaganatban szenved kutykon a csak a daganat eltvoltsval vgzett mastectomia 75%-ban kt vnl rvidebb tllst eredmnyezett. A rszleges, ill. a tbb emlrszletre kiterjed, vagy malignusdaganat esetn vgzett totl mammaectomia s nyirokcsom-eltvolts mellett, az egy idben vgzett ovariectomia egyes vizsglati eredmnyek szerint a tllsi idt meghromszoroztk. Metastasis esetn antisztrogn-, doxorubicin- s cisplatinterpia ajnlott.
Dr. Thurczy Julianna |